Zgoda na przetwarzanie danych osobowych- jednoznaczność wyrażenia zgody

Jowita Kania-Stachura29 stycznia 2018Komentarze (0)

Szanowni Państwo!
Ostatnim wpisem zrobiliśmy mały skok w bok, aby skomentować poczynania ustawodawcy. Teraz wracamy, na właściwe tory i kończymy tematykę dotyczącą zgody na przetwarzanie danych osobowych, analizując problem jednoznaczności.

Zgoda wyrażona przez osobę fizyczną posiada przymiot jednoznaczności, jeżeli w sposób niebudzący wątpliwości potwierdza wolę przetwarzania jej danych osobowych w konkretnym zakresie oraz celu.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że jednoznaczność zgody jest w sposób nierozerwalny związana z jej formą. Wszak najpierw musimy ustalić jaka jest treści wyrażonej zgody, żebyśmy mogli zastanawiać się dalej nad tym, czy była ona jednoznaczna, czy też nie.

Przepisy RODO nie określają w jakiej formie ma być wyrażona zgoda. Wystarczające jest, aby administrator pozyskał ją w taki sposób, aby w dowolnym momencie możliwe było jej odtworzenie (co jest szczególnie ważne na przykład w sytuacji kontroli prowadzonej przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Zgoda może być więc wyrażona w formie papierowej, elektronicznej, lub nawet ustnej, o ile rozmowa została nagrana.

Ponadto, ustawodawca europejski dopuszcza możliwość udzielnie zgody w sposób dorozumiany, jeżeli przybiera to postać wyraźnego działania potwierdzającego, które w sposób jednoznaczny, zrozumiały i konkretny oddaje wolę osoby fizycznej. Działanie takie polegać może na przykład na wyborze odpowiedniego okienka lub zmianie ustawień technicznych na inne niż wyjściowo zaprogramowane. Oczywiście od tej reguły są wyjątki. Zgoda na przetwarzanie jej danych osobowych powinna zostać zawsze wyrażana w sposób wyraźny, nigdy dorozumiany – w sytuacji, w której miałoby dojść do przetwarzania danych szczególnych kategorii – w czasie przetwarzania w pełni zautomatyzowanego oraz w sytuacji zbierania danych podlegających transferowi do państwa trzeciego.

Należy też pamiętać, że zgoda może być wyrażona w sposób dorozumiany tylko poprzez odpowiednie działanie. Niewłaściwe jest kwalifikowanie braku konkretnego zachowania się osoby od której dane zbieramy, czyli jej bezczynności, jako wyrażenia zgody w sposób dorozumiany.

Przesłanka jednoznaczności nie jest też spełniona, jeśli zapytanie o udzielnie zgody nie jest wydzielone graficznie, albo jest powiązane z innym oświadczeniem. Nie można więc zakładać, że akceptacja regulaminu działania jakiegoś portalu internetowego, jest jednoznaczna z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych, nawet jeżeli ww. regulamin zakłada takie rozwiązanie. Sama klauzula dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych musi być w każdej sytuacji odpowiednio wyodrębniona, wyeksponowana i nie powinna być powiązana z innymi klauzulami.

Podsumowując, w sytuacji odbierania od osoby fizycznej zgody na przetwarzanie jej danych, należy dołożyć starań, aby oświadczenie to spełniało wszystkie szczególne przesłanki (o których tutaj) ponieważ to na administratorze danych osobowych spoczywać będzie ciężar udowodniania, że pozyskana zgoda posiadała przymiot dobrowolności, konkretności, świadomości i jednoznaczności.

Proszę pamiętać, że w przypadku kontroli, fakt posiadania zgody na przetwarzanie danych i forma tej zgody będą zapewne sprawdzane w pierwszej kolejności.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wszystkoorodo.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kania Stachura Toś Kancelaria Radców Prawnych Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kania Stachura Toś Kancelaria Radców Prawnych z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem jowita.kania@kancelariakst.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: